czwartek, 2 lipca 2015

Francisco Goldman "Mów do niej" - recenzja


Zapraszam Was dzisiaj na recenzję książki.
Tytuł: "Mów do niej"
Autor: Francisco Goldman
Rok wydania: 2015 Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Agora

"Mów do niej" to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia pisarza, opowieść o miłości młodej i pięknej Aury Estrady oraz sporo starszego od niej Francisca Goldmana. 

Niestety, nie znajdziemy w niej szczęśliwego zakończenia, ponieważ kobieta umiera. O śmierci dowiadujemy się na samym początku powieści, później autor wraca tylko myślami do wspólnie przeżytych chwil.

Ich miłość wybuchła z dużą siłą i była niezwykła. Gdy pobrali się w Meksyku, wydawać by się mogło, że szczęście ich nie opuści. Tymczasem życie potrafi płatać figle i w dwa lata później Aura umiera. Nic nie jest w stanie ukoić bólu, jakiego doświadcza wówczas Francisco. 

Wspomnienia związane z miejscami czy przedmiotami przypominającymi ukochaną kobietę, mają wyniszczającą siłę i ogromny wpływ na zachowania mężczyzny.

Książka jest swego rodzaju hołdem pisarza złożonym zmarłej ukochanej. Jest napisana z pozoru nieskładnie, wszystkie wydarzenia wspominane niechronologicznie, co sprawia, że odczuwamy pewien niepokój i dochodzimy do wniosku, że życie pisarza po stracie małżonki jest nieuporządkowane, chaotyczne. Dokładnie takie, jak przedstawił na kartach książki.

Codzienna egzystencja Goldmana stała się ciągłą żałobą, nie potrafi on otrząsnąć się po śmierci żony i ciągle szuka ukojenia.

"Mów do niej" to książka wzruszająca, opowiadająca o pięknej miłości i trudnym godzeniu się na życie bez ukochanej. To spowiedź dojrzałego nieszczęśliwego mężczyzny. Powieść bardzo smutna, a jednocześnie przywracająca wiarę w potęgę miłości.


Czytaliście tę książkę? 
Co o niej sadzicie?


4 komentarze:

 1. Zainteresowałaś mnie tą książką. Muszę poszukać w księgarniach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bardzo wzruszająca historia :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię historie oparte na faktach, chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń